Toliko smo toga lijepoga doživjeli

Galaćanima, koji su u iskušenju da temelje svoju religioznost na ispunjavanju zapovijedi i opsluživanju predaja, Pavao doziva u svijest središte spasenja i vjere – smrt i uskrsnuće Gospodinovo. ”O bezumni Galaćani, tko li vas opčara? A pred očima vam je Isus Krist bio ocrtan kao Raspeti”. (Gal 3, 1-5) Od početka su krenuli s Bogom, ali su se vratili u tijelo, bili su kršćani u Duhu, a onda su postali ”tjelesni kršćani”. S Duhom su doživjeli puno nadnaravnih stvari, darove, znakove i čudesa, a onda su tomu okrenuli leđa i počeli smatrati da se kroz ”tjelesno kršćanstvo” postiže savršenstvo. Od razigranosti u Duhu, s Bogom živim i istinskim, vratili su se na tjelesnu sigurnost. I danas je mnogo onih koji tragaju za takvim sigurnostima. Stavljaju u središte rituale i propise umjesto da čitavim svojim bićem prigrle Boga ljubavi. Papa Franjo takve naziva ”novi fundamentalisti”, ne idu naprijed nego natrag. Traže sigurnost Boga, a ne Boga sigurnosti. Stanimo pred Krista Raspetoga, i ponovno krenimo naprijed s Njim. Uzmimo križ u ruke, privinimo ga čvrsto na grudi. Zastanimo u klanjanju pred Euharistijom, gdje je Isus Kruh koji se lomi za nas. Krist Raspeti, naša je snaga. A što se događa kad susretnemo Isusa Raspetoga? Događa se ono što se događa na Kalvariji: Isus predaje Duh (usp. Iv 19, 30), daruje nam svoj život. Isus mijenja srce, a ne naša djela. ”Ponekad oni koji pristupe Crkvi imaju dojam da se pred njima prostire gusta mreža zapovijedi i propisa: ali ne, to nije Crkva! To može biti bilo koja udruga. U stvarnosti, nije moguće dokučiti ljepotu vjere u Isusa Krista polazeći od previše zapovijedi i od jedne moralne vizije koja, granajući se na mnoge ogranke, može dovesti do toga da se zaboravi izvorna plodnost ljubavi, koja daje mir i radosno svjedočanstvo. Samo Ljubav privlači i mijenja.” (Papa Franjo, 2021.)